Categories: biuro rachunkowe, księgowość

Dobrze prowadzona rachunkowość

Nie każda firma ma swoich księgowych. Śmiało można powiedzieć, że obecnie wiele firm stara się odejść od własnych księgowych w celu optymalizacji kosztów, które dzięki temu można przenieść na stronę zysku lub można zainwestować w dalszy rozwój firmy. Przy czym jednak nie można zapomnieć, że księgami rachunkowymi i innymi rzeczami związanymi z firmowymi finansami trzeba się zająć. Skoro więc nie mamy wewnętrznych księgowych, to trzeba ich poszukać na zewnątrz swojej firmy.

Księgowy z biura

Wiele osób odnajduje dobre biuro rachunkowe Poznań, któremu można powierzyć pieczę nad wszystkim swoimi papierami lub też powierzyć jednorazowe zlecenie. W dużych firmach, gdzie zatrudniane są setki osób księgowi obecni są na miejscu. Nie myśli się o zewnętrznych biurach rachunkowych. Chyba, że firmowi księgowi nie wyrabiają się ze swoimi zadaniami, to można ich w jakichś sposób odciążyć i zewnętrznej firmie rachunkowej powierzyć część prac. Jednak z usług takich zewnętrznych firm korzysta najwięcej małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie naprawdę koszt zatrudnienia dodatkowej księgowej na etat zupełnie się nie opłaca. Korzystniej w takim momencie wychodzi zlecanie prac zewnętrznym osobom.

Rachunki do opanowania

Zewnętrzne biuro rachunkowe zajmuje się dosłownie wszystkim. Począwszy od prowadzenia ksiąg rachunkowych, gdzie księgowane są operacje finansowe, zapisywane zyski, koszta, straty. Nie można zapomnieć również o wystawianiu faktur dla kontrahentów, klientów. Ta kwestia dokładnie zależna jest od profilu działalności firmy. Do tego nie można również zapomnieć o wszelkich rozliczeniach związanych z Urzędem Skarbowym, z ZUS-em i innymi instytucjami państwowymi. Do tego ewidencjonowanie sprzedaży odpowiednich produktów. Nie można również zapomnieć o pracownikach i o rozliczaniu ich składek, czasu pracy, wypłat, urlopów. Wiele biur rachunkowych podejmuje się również tego, że udziela porad finansowych, dzięki czemu firma doskonale wie, gdzie może inwestować swoje pieniądze, aby móc jeszcze więcej zarobić.